Archeologický atlas česko-bavorské hranice
ve středověku a novověku
  • O atlasu(current)
  • Lokality
  • Mapa
  • O projektu
  • Zdroje a odkazy


cz de

HRADIŠŤANSKÝ VRCH

Hradiště

Okres: Tachov
Poloha: Plzeňský kraj
Datace: 9. století

Přístup

Lokalita se nachází na ostrožně nad Skapeckým potokem, a to ve vzdálenosti zhruba 2 km západně od obce Hradišťany. Na hradiště se dá dojít po lesní cestě z Hradišťan.

Význam

Hradiště Hradišťanský vrch a nedaleké mohylové pohřebiště na místě zvaném Žalov patří mezi ojedinělé areály 9. století na Tachovsku.

Historie

Hradiště, které se někdy podle nedaleké vsi nazývá Krtín, bylo známé již na počátku 20. století. Vzhledem k absenci nálezů bylo hradiště označeno jako „slovanské“. Teprve na základě archeologického výzkumu manželů Baštových, kteří na hradišti prováděli v 80. letech 20. století menší sondáž, se podařilo nalézt několik fragmentů keramiky. Tyto zlomky pochází z 1. poloviny 9. století. Mohylové pohřebiště na návrší není dodnes datováno a mezi archeology dál převládá názor, že také spadá do období raného středověku.

Popis

Jednodílné hradiště je položeno na mírném návrší. Opevnění ve formě valu se dochovalo na severozápadě plochy, kde dosahuje šířky až 10 metrů. Val zde posiluje vnější příkop, jehož šířka dosahuje 8 metrů a hloubka přibližně 1,3 metru. Další pozůstatky opevnění se nachází například na jihozápadě hradiště. Celková rozloha hradiště dosahuje 2,29 hektaru a původní opevnění se zde dochovalo v délce téměř 400 m.
Mohylové pohřebiště, zřejmě také z období raného středověku, leží na protilehlém návrší. Od hradiště jej odděluje údolí potoka. Mohylník v poloze „Žalov“ byl poprvé zaměřen roku 1975. Bylo zde identifikováno 12 mohyl, které měly průměr v rozmezí od 4 do 14 metrů. Dnešní výška mohyl se pohybuje zhruba mezi 0,2 až 0,9 metry. Předpokládáme, že toto menší pohřebiště osázené menšími mohylami je místem posledního odpočinku obyvatel blízkého hradiště.

Literatura

Bašta, J. – Baštová, D. 1990: Slovanské osídlení v povodí horní Radbuzy. Sborník ZČM v Plzni. Historie V, 5-58.
Metlička, M. 2008: Pravěká a raně středověká hradiště v západních Čechách. Praha (Nepublikovaná diplomová práce FF UK v Praze).